شرکت سحـرفرازپیـمانــ

index1.png

تلفن

۰۹۱۲۴۹۰۴۷۰۷- 02166604826

canvas23.png

آدرس

تهران خیابان ستارخان خیابان خسروشمالی برج بهاران پ۶

سحرفرازپیمان

راهنمای انتخاب تجهیزات آسانسور ساختمان مسکونی

راهنمای انتخاب تجهیزات آسانسور ساختمان مسکونی

محتوای که در این مقاله می خوانید

راهنمای انتخاب آسانسور و تجهیزات آن

طراحی آسانسور و نصب آسانسور باید طبق استانداردهای نصب آسانسور انجام شود. البته در این رابطه باید توجه نمود که قبل از نصب آسانسور باید حتما فضای مناسب برای حرکت آسانسور و نصب و انتخاب تجهیزات آسانسور و نصب بخشهای مختلف آسانسور در نظر گرفته شود. مهمترین این فضاها فضای چاه آسانسور و فضای موتورخانه آسانسور است. متاسفانه در بسیاری از ساختمانها مشاهده می شود که در هنگام ساخت ساختمان این فضاها کارشناسی دقیق نمی شود. درنتیجه هنگام نصب آسانسور مشکلات زیادی را ایجاد می کند.

پس اولین گزینه قبل از انتخاب آسانسور مناسب برای ساختمان ، ایجاد فضای لازم برای چاه آسانسور ، کابین آسانسور ، موتورخانه آسانسور و ارتفاع مناسب حرکت کابین آسانسور برای تعیین سرعت مناسب آسانسور است که باید در هنگام ساخت ساختمان مورد توجه قرار گیرد.

برای انتخاب قطعات آسانسور مناسب با ساختمان و همچنین انتخاب طراحی مناسب برای نصب آسانسور باید به مهمترین عامل یعنی سرعت آسانسور توجه نمود. زیرا قطعا هر چه تعداد طبقات یک ساختمان مسکونی یا اداری یا تجاری بالاتر باشد باید سرعت آسانسور تفاوت داشته باشد. حتی سرعت آسانسور و کیفیت قطعات آسانسور بین ساختمانهای اداری و مسکونی و تجاری تفاوت دارد. زیرا میزان استفاده از آسانسور در ساختمان های با کاربری مسکونی بسیار کمتر از کاربری اداری یا تجاری خواهد بود.

عوامل مهم در انتخاب قطعات آسانسور مناسب با ساختمان:

 • سرعت حرکت آسانسور
 • توجه به استاندارد های نصب آسانسور EN81
 • طول مسیر حرکت کلی آسانسور در چاه آسانسور
 • ظرفیت کابین آسانسور
 • ابعاد چاه آسانسور ، ابعاد چاهک
 • مکان و ابعاد موتورخانه آسانسور
 • نوع درب طبقات آسانسور و ابعاد و مکان آنها و میزان استفاده از آنها
 • نوع کاربری مسکونی یا اداری یا تجاری آسانسور
 • نوع محیط کاربری آسانسور
 • نوع درب کابین با توجه به میزان استفاده و نوع کاربری آسانسور
 • نوع سیم بکسل های آسانسور
 • ریل های راهنمای آسانسور
 • نوع تابلو فرمان آسانسور
 • نوع موتور آسانسور
 • نوع هواکش ها یا توجه به موتورخانه آسانسور

تعیین سرعت مناسب برای آسانسور در ساختمان:

برای تعیین سرعت مناسب آسانسور باید اولا به تعداد طبقات ساختمان و در واقع تعداد توقف آسانسور است توجه نمود. مثلا ساختمانی با 4 طبقه یک آسانسور 4 توقف محسوب می شود. بنابراین با توجه به این طبقات برای ساختمان های مسکونی و اداری-تجاری باید استاندارد زیر طبق دستورالعمل سازمان استاندارد آسانسور کشور در نظر گرفته شود:

 • برای ساختمان های تا 5 طبقه و تا 5 توقف آسانسور : حداقل 0.1 متر بر ثانیه تا حداکثر 0.5 متر بر ثانیه که با توجه به تعداد طبقات تعیین می شود. مثلا آسانسورهای با دو طبقه نباید بیش از 0.1 متر بر ثانیه باشند. ولی برای سه طبقه یا چهار طبقه سرعت کمی بالاتر مجاز است.
 • برای ساختمانهای بین 6 تا 8 طبقه یعنی بین 5 تا 8 توقف آسانسور : حداقل 0.6 متر بر ثانیه تا حداکثر 0.7 متر بر ثانیه
 • برای ساختمانهای بین 9 تا 12 طبقه یعنی بین 9 تا 12 توقف آسانسور : حداقل 1 متر بر ثانیه تا حداکثر 1.5 متر بر ثانیه
 • برای ساختمانهای بین 13 تا 20 طبقه یعنی بین 13 تا 20 توقف آسانسور : حداقل 1.6 متر بر ثانیه تا حداکثر 1.9 متر بر ثانیه
 • برای ساختمانهای بین 21 تا 25 طبقه یعنی بین 21 تا 25 توقف آسانسور : حداقل 2 متر بر ثانیه تا حداکثر 2.4 متر بر ثانیه
 • برای ساختمانهای بین 26 تا 30 طبقه یعنی بین 26 تا 30 توقف آسانسور : حداقل 2.5 متر بر ثانیه تا حداکثر 3 متر بر ثانیه

قطعات چاهک آسانسور

انتخاب قطعات مربوط به چاه آسانسور و چاهک آسانسور

همانطور که می دانید چاه آسانسور و چاهک آسانسور یکی از مهمترین بخش های نصب آسانسور محسوب می شوند. در چاه آسانسور قطعات مهمی مانند ریل آسانسور ، آهن آلات برای آهنکشی ، ضربه گیر های کف چاه آسانسور و… نصب میگردد. بنابراین کیفیت و نوع این قطعات در استحکام و کیفیت بهتر کارکرد آسانسور تاثیر بسزایی دارد.

بنابراین در هنگام بررسی کارشناسی باید با توجه به استاندارد نصب آسانسور و نوع کاربری مسکونی یا تجاری و ارتفاع چاه آسانسور و دیگر عناصر مهم در نصب چاه آسانسور باید قطعات آسانسور متناسب با آن تعیین گردد. مثلا نوع ریل آسانسور و یا نوع آهن آلات و نوع وسایل برقی و نوع ضربه گیرهای داخل چاه آسانسور و دیگر قطعات مربوطه باید بدقت تعیین گردد. البته این انتخاب قطعات آسانسور مربوط به چاه آسانسور و چاهک آسانسور کاملا باید توسط کارشناس نصب آسانسور تعیین گردد.

انتخاب موتور آسانسور و لوازم موتورخانه آسانسور

یکی دیگر از بخش هایی که در انتخاب قطعات آسانسور مناسب بسیار تاثیر دارد تجهیزات محرکه آسانسور یعنی موتور آسانسور و تجهیزات وابسته به آن مانند فلکه های موتور و دیگر قطعات موجود در موتورخانه مانند وسایل روشنایی و هواکش ها و دیگر وسایل لازم در موتورخانه آسانسور.

انتخاب و خرید موتور آسانسور مناسب با آسانسور باید با توجه به ظرفیت و میزان حمل بار آسانسور و همچنین نوع کاربری مسکونی یا اداری یا تجاری ساختمان باید تعیین گردد. مثلا برای یک آسانسور با ظرفیت 5 نفر که تا 6 توقف داشته باشد. باید موتور آسانسور حداقل دارای 5.5 کیلووات KW قدرت داشته باشد تا بتواند حجم کارکرد این آسانسور را تحمل نماید. البته در بازار انواع موتورهای ایتالیایی ، چینی ، ترکیه و آلمانی و غیره وجود دارد که دارای هزینه های مختلفی می باشد. ولی میزان کارایی متفاوتی دارند و باید با توجه به نظر کارشناس و نوع کاربری مسکونی یا اداری-تجاری ساختمان موتور آسانسور مناسب و همچنین متناسب با بودجه کارفرما انتخاب گردد.

موتور-آسانسور-گیرلس

انتخاب سیم بکسل آسانسور و کابل تراول آسانسور

پرواضح است که سیم بکسل ها نقش بسزایی در سیستم حرکتی و تحمل بار آسانسور دارند. بنابراین انتخاب سیم بکسل مناسب با نوع آسانسور بسیار مهم است. البته با توجه به وزن و ظرفیت کابین آسانسور تعداد 2 الی 5 رشته سیم بکسل در آسانسورها بکار می رود. اینکار هم امنیت آسانسور را بالاتر میبرد و هم اینکه فلکه موتور آسانسور دچار خوردگی و خرابی نشود.

سیم بکسل ها در قطرهای 11 میلی متر یا 9 میلی متر و یا 13 یا 16 میلی متر و غیره می باشد. نوع آن باید توسط کارشناس نصب آسانسور تعیین شود. البته سیم بکسلهای شرکت فایفر آلمان و شرکت گوستاولف از بهترین انواع سیم بکسل های آسانسور در بازار می باشد.

ابزار مهم دیگر در آسانسور کابل تراول آسانسور می باشد که از تابلو فرمان به جعبه رویزیون آسانسور Elevator Revision Box که روی کابین قرار داد متصل می شود و بطور دایمی با آسانسور به بالا و پایین رفته و ارتباط بین جعبه رویزیون آسانسور و تابلو فرمان آسانسور را برقرار می کند. کابل تراول آسانسور به صورت ۴ و ۸ و ۱۲ و ۱۶ و ۲۰ و ۲۴ رشته در بازار موجود است. البته قابل ذکر است که انتخاب تعداد رشته های لازم توسط کارشناس نصب آسانسور تعیین می شود. کابل تراول شرکت دت وایلر سوئیس یکی از بهترین انواع کابل تراول آسانسور در بازار می باشد. ولی در ایران بیشتر از انواع چینی استفاده می شود زیرا دارای هزینه کمتری است.

انواع-تابلو-فرمان

انتخاب تابلو فرمان آسانسور و تجهیزات برقی آسانسور

تابلو فرمان آسانسور مغز مرکزی کنترل آسانسور می باشد. طبیعتا انتخاب یک تابلو فرمان مناسب برای آسانسور یکی از موارد مهم در نصب آسانسور می باشد. البته این تابلو فرمان با توجه به اینکه موتور آسانسور تک سرعته یا دو سرعته و یا 3VF باشد متفاوت است. این مورد باید توسط کارشناس نصب آسانسور تعیین شود. البته در ایران شرکتهای مختلفی تابلو فرمان آسانسور تولید می کنند. بعنوان مثال می توان به این موارد اشاره نمود: تابلو فرمان آرمان فراز ، تابلو فرمان آریان ، تابلو فرمان پار کنترل ، تابلو فرمان داتیس ، تابلو فرمان کاسپین و بسیاری دیگر. البته لازم بذکر است که در دوره آموزش نصب آسانسور شرکت نصب انواع تابلو فرمان آسانسور بصورت کاملا عملی آموزش داده می شود.
همچنین دیگر قطعات برقی آسانسور مانند جعبه رویزیون ، تابلو سه فاز ، شالترها ، لوازم روشنایی چاهک و دیگر قطعات برقی آسانسور نیز باید با توجه به نوع آسانسور و نوع کاربری آن توسط کارشناس آسانسور انتخاب گردد.

منبع : سایت اتومات گستران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *