شرکت سحـرفرازپیـمانــ

index1.png

تلفن

۰۹۱۲۴۹۰۴۷۰۷- 02166604826

canvas23.png

آدرس

تهران خیابان ستارخان خیابان خسروشمالی برج بهاران پ۶

سحرفرازپیمان

تراول کابل آسانسور چیست؟ بررسی کاربرد و انواع آن

تراول کابل آسانسور چیست؟ بررسی کاربرد و انواع آن

محتوای که در این مقاله می خوانید

یکی دیگر از تجهیزات آسانسور که بدون آن، عملکرد آسانسور ناقص خواهد بود، تراول کابل آسانسور است. در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا این قطعه را به صورت کامل معرفی کنیم، وظایف آن را برشماریم، انواع آن را با یکدگیر مقایسه کنیم و محاسباتی که برای تعیین مقدار آن لازم است را گردآوری کنیم.

معرفی تراول کابل آسانسور

در پاسخ به این سوال که اصلا تراول کابل اسانسور چیست باید بگوییم این قطعه از آسانسور که در انگلیسی به صورت Elevator Traveling Cable خوانده می‌شود، یک راه ارتباطی بین کابل آسانسور و دستگاه کنترل کننده آسانسور است که در اتاق آسانسور قرار داده می‌شود. تراول کابل به صورت مداوم در حرکت است. به همین علت باید از انعطاف‌پذیری و استحکام مناسبی برخوردار باشد.

در تعریف دیگر می‌توانیم بگوییم تراول کابل یک راه ارتباطی حیاتی میان کابین اسانسور و مدار کنترل آن ایجاد می‌‌کند. در آسانسورها به صورت متداول، همه اطلاعات سیگنال و قدرتی از طریق تراول کابل اسانسور منتقل می‌شود. به صورتی که سیکنال و درخواست ها از کابین آسانسور به تابلو فرمان آسانسور منتقل می‌شود و پس از پردازش توسط تابلو فرمان به موتور آسانسور منتقل می‌کند.

بیشتر بخوانید : مشخصات انواع تابلو فرمان آسانسور و نحوه عملکرد آن ها

همچنین برای تکمیل تعریف تراول کابل اسانسور، این نکته را باید اضافه کنیم که، این نوع کابل، نوعی کابل هدایتی است که از چندین رشته تشکیل شده است. در آسانسور به صورت 12 ، 18 ،20 و 24 رشته مورد استفاده قرار می گیرد. پر مصرف ترین نوع تراول کابل در آسانسور، تراول کابل 24 رشته ای است. دستورات تابلو فرمان آسانسور را به کابین مخابره می‌کند تا آسانسور به مقصد مورد نظر حرکت کند.

طول عمر این کابل‌ها بسته به نوعی که خریداری می‌شود، بین 10 تا 15 سال متغیر است.

نحوه نصب تراول کابل اسانسور

به طور کلی درباره نحوه نصب تراول کابل که یکی از قطعات الکتریکال آسانسور محسوب می‌شود، باید بگوییم این کابل به شکل لوپ و با بست تراول کابل از یک سو به تابلو فرمان و از سوی دیگر به زیر کابین آسانسور متصل می‌شود. نصابان قطعات اسانسور در زمان نصب تراول کابل، این قطعه را با بست os به زیر یوک کابین محکم می‌کنند.

وظیفه تراول کابل آسانسور

همانطور که در بخش معرفی تراول کابل اشاره کردیم، رشته‌های هدایتی هستند که وظیفه انتقال برق و دستورات تابلو فرمان به کابین آسانسور را به عهده دارد تا کابین به سمت مقصد مورد نظری که مسافر درخواست کرده، حرکت کند.

انواع تراول کابل آسانسور

انواع تراول کابل

تراول کابل را از جهت ویژگی‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌کنند که در ادامه به آنها پرداخته شده است:

انواع تراول کابل اسانسور بر اساس شکل

تراول کابل با ساختار گرد و ساخت تخت. تراول کابل‌های ساختار گرد معمولا از رشته‌های هدایتی مختلفی تشکیل شده‌اند که دور یک عضو مرکزی پیچیده شده‌اند. معمولا تعداد رشته‌هایی که در این کابل‌ها استفاده می‌شود، بسیار زیاد و حدود 120 عدد است. همچنین این نوع کابل‌ها، انعطاف‌پذیری بسیاری دارند.

در کابل‌های تخت، هر کدام از تک رشته‌ها به صورت موازی کنار هم قرار می‌گیرند. یا آنکه چندین رشته که به صورت گرد کنار هم قرار گرفته‌اند، موازی با دیگر مجموعه رشته‌های گرد قرار می‌گیرند. در نهایت با ورقه و یا صفحه محافظتی پوشانده می‌شوند.

انتخاب این نوع رشته‌ها براساس قیمت و کاربرد آنها خواهد بود. در اسانسورهایی که در ارتفاعات کم تردد می‌کنند، انواع تراول کابل‌های تخت، بیشتر استفاده می‌شوند. اما در اسانسورهایی که باید ارتفاع طولانی را بالا و پایین بروند و سرعت در آنها مهم‌تر است، از تراول کابل‌های گرد استفاده می‌کنند.

انواع تراول کابل آسانسور بر اساس تعداد رشته

به طور معمول تراول کابل‌های تخت در انواع ۴، ۸، ۱۲، ۱۶، ۲۰ و ۲۴ رشته‌ای تولید می‌شوند. با توجه به مشخصات آسانسور معمولا انواع ۱۲، ۲۰ و ۲۴ رشته‌ای متداول‌تر است.

انواع تراول کابل اسانسور از لحاظ جنس

در ساخت تراول‌ کابل از مواد متعددی استفاده می‌شود. اما به صورت کلی تراول کابل را بر اساس جنس در دسته‌های آلومینیوم(cca)، مس‌واره(نیمه مس) و تراول کابل تمام‌ مس تقسیم‌بندی می‌کنند.

همچنین نکات دیگری در مورد ساختار کابل تراول اسانسور وجود دارد:

در ساختار تراول کابل، رشته‌ای از نخ نایلونی بسیار محکم وجود دارد که باعث استقامت کابل و طول عمر آن می‌شود.

برای آسانسورهای با سرعت بالا یا مرتفع، پوشش تراول‌ کابل ضخیم‌تر است و در بافت آن از رشته‌های مقاوم در برابر کشش و تنش به کار می رود. این گونه کابل‌ها معمولا با رشته‌هایی از سیم بکسل مسلح می‌شوند.

وزن تراول کابل اسانسور

براساس استاندارد، وزن 1.85 اینچ از تراول کابل که تقریبا برابر با 4.7 سانتی‌متر است، 1.85 پوند بر فوت یا حدود 0.07 کیلوگرم بر متر است. بنابراین، مطابق استاندارد، وزن تراول کابل آسانسور یک اینچی (0.03 متر) تقریبا حدود دو پوند بر فوت یا 0.09 کیلوگرم بر متر سنگینی دارد.

محاسبه تراول کابل آسانسور

محاسبه تراول کابل اسانسور کاملا تخصصی است و در آسانسورهای مختلف متفاوت است:

اما فرمولی وجود دارد که می‌توانید از آن برای محاسبه متراژ تراول کابل آسانسور به صورت اولیه استفاده کنید.

طول تراول کابل = (تعداد توقف*3.2)+11

بست تراول کابل اسانسور

بست تراول کابل که به آن travel cable hanger یا travel cable clamp گفته می‌شود، برای حمایت وزن هر اندازه‌ای از کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از حرکت‌های ناخواسته کابل جلوگیری کند. معمولا شامل یک براکت است که در دیوار بالا رونده، کابین آسانسور و دیواره چاهک وصل می‌شود تا تراول کابل بتواند از داخل آن عبور کند.

جنس و متریال تراول کابل آسانسور

در ساخت تراول کابل، باید از متریال مناسب و باکیفیتی استفاده شود. جنس تراول کابل بسیار مهم است و باید دارای استحکام بالایی باشد؛ به این دلیل که به صورت مداوم در حال حرکت است و باید به شکل استانداردی ساخته شده باشد تا از عمر و دوام بالایی برخوردار باشد.

یکی از وظایف تراول کابل، این است که باید به صورت مرتب فرمان‌ها و درخواست‌ها را به تابلو فرمان ارسال کند. طرف دیگر تراول کابل، به زیر کابین متصل می‌شود و همزمان با کابین آسانسور به سمت بالا و یا پایین حرکت می‌کند. یکی از وظایف بسیار مهم تراول کابل، این است که ارتباط بین کابین و مدار کنترل را برقرار نماید.

در تابلوفرمان‌های جدیدتر و نوآوری شده، از یک جعبه کاردک نیز استفاده می‌شود. وظیفه این کاردک در تابلو فرمان‌های آسانسور نیز، برقراری ارتباط بین کابین آسانسور و تابلو فرمان آسانسور را دارد. به صورت معمول، برای اینکه در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود، از یک رشته تراول کابل استفاده می‌کنیم و کاردک تابلو فرمان آسانسور را، به عنوان رشته دیگر تراول کابل استفاده می‌کنیم. بنابراین، درباره تراول کابل می‌توان گفت که به همراه کاردک در تابلو فرمان آسانسور، وظیفه برقراری ارتباط بین کابین آسانسور و تابلو فرمان آسانسور را دارد.

بهترین تراول کابل آسانسور

بهترین تراول کابل اسانسور

تراول کابل های اسانسوری که در بازار وجود دارد، از کشورهای مختلفی وارد می‌شوند و توسط برندهای متفاوتی تولید می‌شوند. این تراول کابل‌ها شامل: تراول کابل دت وایلر سوییس، تراول کابل آی سی سی ایتالیا، تراول کابل فوپا، تراول کابل آکیش ترکیه و دیگر برندهای معتبر جهانی هستند. این تراول کابل‌ها، از کیفیت و استاندارد جهانی معتبری برخوردار می‌باشند. در بسیاری از پروژه‌های بزرگ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شایان ذکر است که، در کشور ایران تولیدات داخلی بسیاری در زمینه تراول کابل صورت گرفته است. برخی از برندهای معتبر تراول کابل ایرانی شامل: تراول کابل دت وایلر ایرانی، تراول کابل گلشنی، تراول کابل آسیا و غیره است. مهم است که توجه داشته باشید، تراول کابل یکی از قطعات بسیار مهم در آسانسور می‌باشد و باید در انتخاب و خرید آن دقت بسیاری به خرج داد.

برای خرید تراول کابل و سایر قطعات مورد نیاز آسانسور و یا مشاوره برای طراحی و اجرای اسانسور می توانید با کارشناسان خبره شرکت سحرفراز تماس برقرار نمایید.

منبع : سایت کلمان 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *